empire777 login

เกมออนไลน์ที่ดีที่สุด_หมายเลขเกมสล็อต_สล็อตที่เล่นง่ายๆ_เล่นสล็อตฟรีได้เงินจริง_เว็บพนันออนไลน์ ถูกกฎหมาย

Former Representative for California’s 41st District

Kim was the representative for California’s 41st congressional district and was a Republican. He served from 1993 to 1998.

Misconduct

On Oct. 6, 1998, the House Committee on Standards of Official Conduct investigated Kim for accepting illegal corporate and foreign contributions and adopted a six count statement of alleged violations. On Aug. 11, 1997, he pleaded guilty in federal court. On Jun. 2, 1998, he was defeated in the primary.

Aug. 11, 1997 Pleaded guilty in federal court.
Jun. 2, 1998 Defeated in the primary.
Oct. 6, 1998 House Committee on Standards of Official Conduct adopted a six count statement of alleged violations and recommended no further action due to impending loss of jurisdiction on Oct. 2, 1998 and the committee unanimously adopted recommendation
Photo of Rep. Jay Kim [R-CA41, 1993-1998]

Analysis

Ideology–Leadership Chart

Kim is shown as a purple triangle in our ideology-leadership chart below. Each dot was a member of the House of Representatives in 1998 positioned according to our liberal–conservative ideology score (left to right) and our leadership score (leaders are toward the top).

The chart is based on the bills Kim sponsored and cosponsored. See full analysis methodology.

Bills Sponsored

Issue Areas

Kim sponsored bills primarily in these issue areas:

Government Operations and Politics (20%) Economics and Public Finance (18%) Transportation and Public Works (13%) Foreign Trade and International Finance (11%) Environmental Protection (11%) Public Lands and Natural Resources (9%) Commerce (9%) Finance and Financial Sector (9%)

Recent Bills

Some of Kim’s most recently sponsored bills include...

View All » | View Cosponsors »

Voting Record

Missed Votes

From Jan 1993 to Dec 1998, Kim missed 0 of 3,649 roll call votes, which is 0.0%. This is better than the median of 2.6% among the lifetime records of representatives serving in Dec 1998. The chart below reports missed votes over time.

Show the numbers...

Primary Sources

The information on this page is originally sourced from a variety of materials, including: